Z naší činnosti

Podívejte se, co všechno naši skauti během skautského roku zažívají: Tady je malý zlomek zajímavostí z naší činnosti. 

Bitva u Štěrbohol – aneb Svojsíkův závod 2017 ORJ Praha 2

přidáno: 14. 5. 2017 12:51, autor: Jan Petera   [ aktualizováno 15. 5. 2017 4:57 ]

„Co to bylo za ránu?“, ptali se jistě obyvatelé Hrdlořez jednoho sobotního rána. „Znělo to trochu jako výstřel z kanónu, ale to jsme se asi museli přeslechnout.“ Nepřeslechli, asi totiž netušili, že právě kousek od jejich bydliště v sobotu 22. dubna vzplála vzpomínka na 260 let starou historii, kdy se v těchto místech uskutečnila bitva u Štěrbohol.  Tehdy zde vojsko habsburské monarchie očekávalo útok pruské armády.

Dnes se zde neprolévalo tolik krve jako tenkrát….ačkoliv. V rámci obvodního kola Svojsíkova závodu, si zde skautské družiny mohly vyzkoušet jednotlivé prvky tehdejší bitvy a mnoho dalších dovedností. A bylo to doopravdy pestré.

Vše odstartoval výstřel habsburského vojevůdce. Pak již bylo nutné pustit se do bitvy jednak s cizími vojsky, ale také s vlastním umem, odvahou a chytrostí. Nejprve bylo potřeba zřídit si ležení – stanový přístřešek a před ním ohniště na vaření. Kdo má hotovo bez dlouhého čekání vyráží vstříc markytánce. Zde dostává potřebné vybavení k bitvě – hlavně mapu bitevního pole, kde bude potřeba obejít místní bitevní stanoviště v předepsaném pořadí a prokázat zde, že dlouhé přípravy nebyly marné. Jako poslední dává markytánka každému členu družiny vajíčko. Pozor je potřeba všechny bez újmy pronést celou bitvou a vrátit se s nimi zpět do základního ležení. Jakmile mají družiny (vojska) vše, mohou vyrazit na cestu.

Zde je čekalo několik těžkých úkolů, ve kterých prokázaly zejména – orientaci v terénu, znalosti zdravovědy, vlasti a skautingu, přírody. Vyzkoušely si svoji zručnost, všímavost, popasovaly se s obratností, ale také měly možnost naládovat pravý kanón, a nakonec z něj vystřelit na nepřítele. Vše doplnila krkolomná plavba po místním rybníku pro zásobu soli.

Kdo vše splnil a vrátil se v pořádku do základního ležení, dlouho marně nelenil. Bylo totiž potřeba uvařit donesená vejce, která když se posolila solí vylovenou z rybníku, dala dohromady chutnou krmi – a tou by nepohrdl žádný císařský voják.

Za veškerá svá snažení získávaly družiny v průběhu bitvy body. Ty byly nejvíce potřebné k co nejlepšímu umístění v závodě. A jak to nakonec dopadlo?

V kategorii skautek se na prvním místě umístila družina Volavek z Přístavu Jana Nerudy, oddílu Zlatá kotva, druhá za ní skončila družina Sedmikrásek ze Střediska bratří Mašínů, 106. oddíl Ginkgo.

V kategorii skautů poté zvítězila družina Jaguárů ze Střediska bratří Mašínů, 160. oddíl Ginkgo, druhá se za ním umístila družina Káňat ze Střediska Polaris, 35. oddíl Práčata.

Všechny tyto družiny budou zastupovat náš obvod Praha 2 na Pražském kole Svojsíkova závodu, které se uskuteční 3.-4.6.2017 v Měsíčním údolí. Nakonec ale ani družiny, které na postup nedosáhly, nemusely tolik smutnit. Bodové rozdíly byly mnohdy velice těsné, a navíc si odnesly zážitky z připomínané místní historie.

Postupovým družinám tedy držíme palce v dalším kole a u toho obvodního zase za dva roky ahoj.

Jirka Fejt – hlavní rozhodčí závodu

FOTKY Z AKCE NAJDETE ZDE: 

Slimák, okres Praha 2 : https://goo.gl/photos/DcHLKr9q32RXZRNF8

Šmoula, stř. Polaris: https://drive.google.com/drive/folders/0B2XbPssS89I3TC1EdTh3d1FvZnM

Cyrano, středisko Bří Mašínů: https://goo.gl/photos/QAmf2Z7jDbHrSvcz7Lilie za ostnatým drátem

přidáno: 25. 4. 2017 7:27, autor: Jan Petera

V rámci rozšíření stále výstavní expozice Lilie za ostnatým drátem - Skauting ve třetím odboji v Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami bude instalována i kolekce obrazů s danou tematikou, které malují nevidomí výtvarníci (!) v rámci činnosti Nadace Artevide.

Tentokrát mezi mladé amatérské výtvarníky s úplným nebo částečným poškozením zraku přišli do tvůrčí dílny oldskauti z Prahy 2. Workshop se uskutečnil jako součást projektu Skautského dobrého skutku 2017  

Po  úvodní besedě o perzekucích skautů v 50. letech i ilegální skautské činnosti v období komunistického režimu malovali nevidomí obrazy na téma "lilie za ostnatým drátem". Jako předlohy jim posloužila kartonová maketa lilie i skautský slibový odznak. Osahat si mohli i kus ostnatého drátu. Tvary těchto předmětů mohou výtvarníci poznat jen hmatem. Jeden z účastníků se zbytkovým zrakem (nejvýše 10 %) si pozorně prohlédl i plasticitu slibového odznaku, který pak přenesl do svého díla.

Nevidomí malují speciální technikou protlačování barvy z podložky na plátno. Z obrazů pak lze vytvořit plastický reliéf, aby si nevidomí mohli "osahat" vlastní díla.  Autorem ojedinělé výtvarné metody je akademický malíř Dino Čečo, který se workshopu v den svátku sv. Jiří  také zúčastnil společně s prezidentkou Nadace Artevide Zuzanou Kopečnou.

V květnu se uskuteční ještě dva další workshopy s dalšími skupinami výtvarníků. Pro dívky budou připraveny také makety skautského trojlístku.

Všechny obrazy budou instalovány v Památníku Vojna jako součást skautské expozice.

 


Nashville


Bratr Hroznýš oslavil ve čtvrtek sté narozeniny !

přidáno: 19. 3. 2017 4:19, autor: Jan Petera   [ aktualizováno 19. 3. 2017 4:25 ]

Ve čtvrtek 17.března 2017 oslavil bratr Eduard Marek - Hroznýš, čestný předseda našeho okresu Praha 2 své stoleté narozeniny! S
kaut, odbojář, politický vězeň a držitel nejvyššího skautského vyznamenání, bratr Eduard Marek - Hroznýš. Byl vyslýchán gestapem, prošel několika komunistickými lágry a přesto pokračoval v šíření skautských myšlenek i pod rouškou ilegality. Výrazně přispěl i při obnově skautingu po roce 1989. 
Zde (https://www.zonerama.com/simia/Album/2784843najdete fotografie z malé oslavy konané v okresní klubovně dne 7.března. 
Celý Hroznýšův životní  příběh najdete na Paměť národa:http://bit.ly/EduardMarekPN

Gratulujeme jménem všech členů celého našeho okresu
Připravujeme se na Bitvu u Štěrbohol aneb SZ 2017

přidáno: 18. 3. 2017 12:00, autor: Anna Prochazkova   [ aktualizováno 18. 3. 2017 12:02 ]

LEGENDA - TROCHU HISTORIE - SEDMILETÁ VÁLKA
A BITVA U ŠTĚRBOHOL

Napřed si připomeneme trochu historie. Nebaví některé z vás dějepis? Ale historie, to jsou přece nejrůznější vzrušující příběhy, které se staly dříve, než můžeme pamatovat a které si nezadají s mnoha akčními filmy. A letopočty se teď zrovna učit nemusíme. Přečtěte si, co se dělo na místě závodu před 260 lety. A staňte se na jeden den třeba mušketýry nebo granátníky, kteří se v bitvě dostali do těžko řešitelné situace.


6. května 2017 uplyne 260 let od bitvy u Štěrbohol. Je to historie, kterou dnes málokdo zná. Přitom to ale nebyla žádná drobná šarvátka, ale část války, kterou můžeme bez rozpaků označit za první celosvětový konflikt. Připomeneme si ji při našem závodě. Zkusíme plnit úkoly, které se budou trochu podobat tomu, co museli zvládnout vojáci na obou válčících stranách na pochodu, při životě v kasárnách či kvartýrech nebo táborech a třeba i v bitvě.

Podívejte se napřed na nějakou historickou mapu, jak vypadala Evropa, hlavně Evropa střední. Zhruba tam, kde dnes leží Polsko a východní část Německa, severně od našich hranic, se rozkládalo Pruské království. Nejde říci, že by všechny evropské státy v té době byly zrovna mírumilovné, ale válečné choutky Pruska a jeho krále Fridricha II. (zvaného též Friedrich II. der Große, česky Bedřich Veliký a přezdívaný "starý Fritz") byly opravdu veliké. Starý Fritz prý veřejně hlásal, že je potřeba napadnout každého, kdo se zrovna vyskytne okolo, a důvody případně předkládat až při vyjednávání o kapitulaci napadeného.
A tak v srpnu 1756 rozpoutal Fridrich II. první válku celosvětového rozsahu, později zvanou "sedmiletá". Boje se rozhořely v Evropě, severní i jižní Americe, Africe, Indii a na Filipínách.

Pokračování a podrobnosti v přiložených dokumentech a na webu zavodů.

Vánoce 2016

přidáno: 30. 12. 2016 13:13, autor: Jan Petera

Naše oddíly měli před koncem roku hodně práce. Oddíl 170. ZHSK ze střediska Arcus roznášel Betlémské světlo a skauti ze střediska Dvojka zase zpívali před kostelem na Nám. Míru vánoční koledy. Výtěžek akce věnovali na konto organizace Člověk v tísni. Bližší informace a fotky najdete na této stránce v záložce Fotografie a videa.
Přejeme všem klidný závěr roku a  úspěšný vstup do toho nového!

 

Proběhl okresní sněm

přidáno: 29. 12. 2016 6:33, autor: Jan Petera

Ve středu 30. listopadu proběhl v Salesiánském středisku mládeže tradiční okresní sněm našeho okresu. Ten mimo jiné diskutoval a přijal usnesení týkající se nového loga naší organizace a zvolil nové vedení okresu v tomto složení:

předseda okresní rady: Jan Petera - Slimák
místopředsedkyně: Anna Procházková - Andy
předseda revizní komise: Vojtěch Dabrowski 
členka revizní komise: Petra Nádvorníková
člen revizní komise: Radek Trojan - Kryšot
volený člen okresní rady: Václav Nehasil - Wenca 
volený člen okresní rady: Pavel Dőllinger - Minewakan

Zde najdete fotky https://goo.gl/photos/yabgjvHT7aDdJ4Gb6 od bratra Janova. 

Super ZVaS byl super!

přidáno: 14. 5. 2016 13:31, autor: Jan Petera   [ aktualizováno 15. 5. 2016 13:45 ]

Výsledky 

SuperZVaSu 2016 v Malé Chuchli 

najdete zde.Odkazy na mnohé superfotky a jedno supervideo na jednom supermístě !


 

Seminář ELŠ 2016

přidáno: 26. 12. 2015 15:49, autor: Jan Petera

XXVI. Skautský seminář ELŠ 2016

Legendární seminář zaměřený na skauting a duchovní rozvoj. Setkání stovek R+R až OS se zájmem o minulost, přítomnost a budoucnost skautingu.


VOLNÁ MÍSTA
400 CELKEM
ODKAZ NA FACEBOOK
HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/EKUMENICK%C3%A1-LESN%C3%AD-%C5%A1KOLA-414728525217329/
ODKAZ NA WEB
HTTP://ELS.SKAUTING.CZ/

Zveme vás na XXVI. Skautský seminář Ekumenické lesní školy, který proběhne o víkendu 8. – 10. ledna 2016 v pražském Salesiánském divadle.

Přednášet i diskutovat s vámi bude Marek Vácha – Orko (téma: Laudato Si – Buď pochválen), Jiří Grygar – Dřímal (Úspěchy a problémy teorie velkého třesku, kosmologie), Zdeněk Papoušek (Jak chutná moc), Dana Němcová (Výchova navzdory totalitě, diskuse), Jaroslav Šebek (Jan Hus v labyrintech moderní doby), Zdeněk Vojtíšek (Neviditelná religiozita), Eva Měřínská a Hana Říhová - Rybča (Skauting společný hochům i dívkám zároveň), Pavel Kuchař (Romové mezi námi), Vladimír Záleský – Šagi (Tvář Otcova milosrdenství), +František Radkovský (nedělní bohoslužba), Ladislav Herián (duchovní úvod) a další osobnosti.

Dále pro vás bude připraveno promítání (70. let ELŠ), výstavy, skautský antikvariát, čajovna, ubytování, stravování, prodejci atd.

Těšíme se na vaši návštěvu!
Se stiskem levice Rys, Pade a tým organizátorů

PF 2016

přidáno: 26. 12. 2015 15:41, autor: Jan Petera

Veselé vánoční svátky a šťastný nový rok 2016 
přeje za celou okresní radu 

Jan Petera 
předseda okresní rady Prahy 2


PS: naše PF-ko  si můžete stáhnout pod tímto článkem . 

Letní pátrací hra Po stopách Bratrstva Kočičí pracky

přidáno: 20. 9. 2015 11:47, autor: Jan Petera


Kdo by neznal Bratrstvo Kočičí pracky? Tato svérázná parta z kreslených i románových příběhů Jaroslava Foglara o Rychlých šípech slaví letos kulaté jubileum.
Letní pátrací hra Po stopách Bratrstva Kočičí pracky

Ano – Dlouhému Bidlu, Štětináčovi a Bohoušovi je už 75 let!

K letošnímu kulatému výročí zrodu Bratrstva Kočičí pracky – po legendárních Rychlých šípech a neméně proslulém společenství Hochů od Bobří řeky bezesporu třetí nejznámější party z literárního díla Jaroslava Foglara – byla počátkem léta v Praze odstartována celoprázdninová pátrací hra na motivy oblíbených komiksových příběhů.

Hra je pořádaná v rámci projektu Akademie Jaroslava Foglara a účastníky pátrání přivádí do uliček a zákoutí městské části Praha 3 - z velké části oblasti starého Žižkova a částečně i Vinohrad.

Úkolem pátračů je objevit podle několika indicií místo, kde je na zdi několikaposchoďového činžáku instalováno známé důmyslné signalizační zařízení Bratrstva Kočičí pracky s jednou vztyčenou vlajkou.

Letní pátrací hra Po stopách Bratrstva Kočičí prackyNámětem pro hru se staly příběhy ze seriálu Rychlé šípy o dvojici kamarádů Pískloun a Tlouštík. Ti se vypravili do neznámé části města za dobrodružstvím a při cestě do neznáma narazili na stopu Bratrstva Kočičí pracky a Rychlých šípů. Dychtiví zájemci o hru si pro inspiraci před startem jistě nalistují tyto příběhy v souborném vydání seriálového komiksu z nakladatelství Olympia.

Pravidla hry najdete na odkazu níže - s jedinou výjimkou - že hra je prodloužena do 30. 9. 2015!http://www.bohousek.cz/doc/1436113321_sb_bkp75_hra_manual.pdf

Hra prodloužena do 30. 9. 2015

S ohledem na stupňující se zájem o účast v pátrací hře Po stopách Bratrstva Kočičí pracky (k 11. 8. zaslalo své "nálezy" na e-mailovou adresu Akademie Jaroslava Foglara více než třicet pátračů) a po jednání hlavního organizátora s představiteli ÚMČ Praha 3, která podporuje tuto herní aktivitu AJF, bylo v rámci prezídia AJF rozhodnuto, že hra bude prodloužena o měsíc, tedy do 30. září 2015. Zároveň bude hra prezentována na přehlídce volnočasových aktivit dětí a mládeže a neziskových organizací Prahy 3 v sobotu 5. 9. 2015 s cílem umožnit účast dalším zájemcům, zejména školákům, kteří jsou o prázdninách mimo Prahu. 
http://www.bohousek.cz/komentare_zobrazit-2015070002.html#kom6316

Zdroj:
www.bohousek.cz

1-10 of 26