Připravujeme se na Bitvu u Štěrbohol aneb SZ 2017

LEGENDA – TROCHU HISTORIE – SEDMILETÁ VÁLKA
A BITVA U ŠTĚRBOHOL

Napřed si připomeneme trochu historie. Nebaví některé z vás dějepis? Ale historie, to jsou přece nejrůznější vzrušující příběhy, které se staly dříve, než můžeme pamatovat a které si nezadají s mnoha akčními filmy. A letopočty se teď zrovna učit nemusíme. Přečtěte si, co se dělo na místě závodu před 260 lety. A staňte se na jeden den třeba mušketýry nebo granátníky, kteří se v bitvě dostali do těžko řešitelné situace.

6. května 2017 uplyne 260 let od bitvy u Štěrbohol. Je to historie, kterou dnes málokdo zná. Přitom to ale nebyla žádná drobná šarvátka, ale část války, kterou můžeme bez rozpaků označit za první celosvětový konflikt. Připomeneme si ji při našem závodě. Zkusíme plnit úkoly, které se budou trochu podobat tomu, co museli zvládnout vojáci na obou válčících stranách na pochodu, při životě v kasárnách či kvartýrech nebo táborech a třeba i v bitvě.Podívejte se napřed na nějakou historickou mapu, jak vypadala Evropa, hlavně Evropa střední. Zhruba tam, kde dnes leží Polsko a východní část Německa, severně od našich hranic, se rozkládalo Pruské království. Nejde říci, že by všechny evropské státy v té době byly zrovna mírumilovné, ale válečné choutky Pruska a jeho krále Fridricha II. (zvaného též Friedrich II. der Große, česky Bedřich Veliký a přezdívaný “starý Fritz”) byly opravdu veliké. Starý Fritz prý veřejně hlásal, že je potřeba napadnout každého, kdo se zrovna vyskytne okolo, a důvody případně předkládat až při vyjednávání o kapitulaci napadeného.


A tak v srpnu 1756 rozpoutal Fridrich II. první válku celosvětového rozsahu, později zvanou “sedmiletá”. Boje se rozhořely v Evropě, severní i jižní Americe, Africe, Indii a na Filipínách.
Pokračování a podrobnosti v přiložených dokumentech a na webu zavodů.

SZ_2017_plakat_final1

SZ_2017_ORJP2_VYHLASENI